26 sierpnia 2014

Kim był onontio?

ONONTIO
     Był to tytuł używany przez Indian regionu Wielkich Jezior odnoszący się do gubernatora Nowej Francji. Tytuł ten użyto po raz pierwszy w stosunku do Charlesa Huault de Montmagny, gubernatora w latach 1636-1648, który w duchu porozumienia rozpoczął tradycję współpracy z Indianami zdobywając wśród nich duży autorytet.
     W okresie późniejszym tytuł ten stosowano względem wszystkich kolejnych francuskich gubernatorów. Nazwa onontio pochodzi z  języka Indian Mohawk i oznacza "wielką górę", co z kolei jest tłumaczeniem nazwiska Montmagny (łac. mons magnus - wielka góra). Tytuł onontio używali Indianie zarówno z irokeskiej rodziny językowej jak i algonkińskiej. miał on jednak znaczenie "ojciec".
     Każdy Onontio stał na straży francusko-indiańskiego przymierza i z tej racji zobowiązany był do rozstrzygania potencjalnych kłótni mogących wybuchnąć pomiędzy stronami, dbał też o zaopatrzenie i był gwarantem utrzymania zawartego przymierza. Król Francji był nazywany Onontio Goa czyli Wielka Góra w znaczeniu największa góra na ziemi.
     Tytuł onontio wyszedł z użycia po 1763 r. wraz z podbojem Nowej Francji przez Brytyjczyków. Zwycięzcy nie chcieli używać tego tytułu bo nie było to w ich szeroko pojętym interesie. Znaczenie tego określenia "ojciec" nie pasowało do godności zdobywców Nowej Francji. W rezultacie takiej brytyjskiej polityki względem Indian znad Wielkich Jezior doszło do powstania Pontiaca. Powstanie, choć zakończone ostatecznie klęska militarną doprowadziło jednak do tego, że Brytyjczycy zrewidowali swoją postawę względem pozycji onontio i zaczęli wypełniać niektóre z wynikających z tej funkcji obowiązki. Nowo powstały sojusz, tym razem brytyjsko-indiański, zapewnił także stronie brytyjskiej niekwestionowane korzyści, pozwalające w późniejszych latach na zaciąganie w szeregi armii brytyjskiej indiańskich wojowników do walki ze Stanami Zjednoczonymi. Ale to inna historia...

Charlesa Huault de Montmagny
http://www2.ville.montreal.qc.ca/archives/portraits/fr/fiches/P1516.shtm

oprac. Janusz Cree

Żródła :
wikipedia
internet


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Rewolucja amerykańska 1775-1783 : Wykaz lektur

       Wacław Szyszkowski     Twórcy Stanów Zjednoczonych      Wyd. Wiedza Powszechna 1980            Marian M. Drozdowski     Rewolucja ame...