Gra shinty lub camanachd (w szkockim gaelickim), jest grą sportową wymyśloną przez irlandzkich misjonarzy ponad dwa tysiące lat temu. Grę tę można uznać za szkocki sport narodowy. Niektórzy uważają shinty za przodka golfa i hokeja na trawie. Na pewno shinty i irlandzka gra hurling mają wspólne korzenie i wywodzą się z gry wspólnej dla obu narodów.
Dawna forma hurlingu grana w północnej części Irlandii, zwana
"commons", była bardziej zbliżona do shinty niż sportowa forma hurling'u dzisiaj. Shinty/hurling pojawia się w opowieściach o mitycznych bohaterach : Cu Chulain i Fionn MacCumhaill. Istnieje teoria, że nazwa gry pochodzi od krzyków używanych w grze; shin ye , shin you i shin t'ye.
Gra
rozkwitła na obszarach, w których mówi się w szkockim gaelicki. Od czasów najdawniejszych do XIX w. była tradycyjnie rozgrywana w miesiącach zimowych, a Nowy Rok był
dniem, w którym całe wioski zbierały się razem, aby grać z
zespołami złożonymi z kilkuset osób, przy czym gracze często używają
dowolnego kawałka drewna z hakiem jako kija do gry. Shinty tradycyjnie zajmował ważne miejsce w społecznościach i była grana przez szkockich imigrantów w USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Po powstaniu w 1745 r. represje Anglików dotknęły tez grę shinty, zaczęto propagować inne gry jak np. golf.
W XIX w. dopiero tradycyjne shinty zaczęło przekształcać się w nowoczesna sportową wersję. W 1869 r. zaczęły powstawać kluby shinty, wkrótce powstawały tez organizacje okręgowe, ponieważ wzrosło zainteresowanie ta dyscypliną. W 1880 r. przyjęto pierwsze uniwersalne zasady gry a pierwszy historyczny mecz rozegrano już w 1887 r. pomiędzy Glenurquhart Shinty Club a Strathglass Shinty Club w Inverness.
Kij do gry zwany caman jest podobny do kija hokejowego. Składa się z rękojeści, spłaszczonej nasady i zaokrąglonego końca.Piłkę uderza się nasadą. W sportowym shinty zawodnicy używają różnych kijków w zależności od tego na jakiej pozycji grają. Caman zazwyczaj wykonane były z jesionu lub orzecha. W shinty dopuszczalny jest kontakt fizyczny, zawodnicy mogą blokować piłkę ciałem lub kijem. Nie jest zabronione kija ponad głowę i odbijanie piłki dowolną częścią kija. Kopanie piłki jest zabronione tylko bramkarz może używać rąk i ramion aby zatrzymać piłkę.
Może te krótkie informację zachęcą do rozpowszechnienia tradycyjnej wersji shinty w Polsce?
źródło :
internet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz