13 lipca 2014

Blue balmoral bonnet Rangersów - to nie beret, cz. 1

Wskazówki do samodzielnego wykonania


Dlaczego scottish balmoral bonnet (późniejsza nazwa : tam o'shanter) a nie beret? Ponieważ są między nimi subtelne różnice. Beret pochodzi z Francji a balmoral ze Szkocji. Beret mógł być wykonany w różnych kolorach z filcu, wełny, aksamitu i innych materiałów, zakończony od góry ogonkiem tzw. „antenką”. Natomiast balmoral przeważnie z wełny i początkowo tylko w kolorze niebieskim (stąd nazwa blue bonnet lub scottish blue bonnet), mógł być zakończony na górze charakterystycznym pomponem tzw. „toorie”. Beret noszono nasunięty głównie na prawą stronę głowy, czasami na lewą. Balmoral noszono podobnie jak beret – na prawą stronę lub nasunięty na przód głowy. Tyle wstępu.

 Tak wygląda gotowy balmoral

Do wykonania balmoral bonnet potrzebujemy 2 kół z materiału i paska. Najpierw wykonamy szablony z grubszego kartonu by móc je odrysować na materiale. Najlepszym materiałem będzie grubsza wełna ponieważ jest lekka i ciepła. Może być również wełna cieńsza, pierwsze balmoral nie były tak sztywne jak obecne.

Rozpoczynamy od przygotowania szablonu:

1. Mierzymy obwód głowy (posłużymy się przykładowym wymiarem – 58cm)
2. Następnie dzielimy ten wymiar przez pi – 3,14cm aby otrzymać średnicę okręgu (czyli średnicę naszej głowy).   58 : 3,14 = 18,5cm
3. Dzielimy średnicę okręgu przez 2 aby otrzymać promień okręgu (jest on
promieniem naszej głowy)   18,5 : 2 = 9,25cm. Możemy to zaokrąglić do 9,3cm
4. Przy pomocy cyrkla rysujemy na kartonie linią przerywaną koło o promieniu r1 naszej głowy. Następnie linią ciągłą koło o nieco mniejszym o ok. 1cm promieniu r2 (będzie to linia szycia i wewnętrznego wycięcia kartonu).
r1 – 9,3cm
r2 – 8,3cm
5. Teraz rysujemy linią ciągłą 3-cie większe koło dodając do promienia r1 około 6 – 12cm. Będzie to zależne jak duże rondo chcemy otrzymać. Przykładowo 6cm.
r3 – 9,3cm + 6cm = 15,3cm
6. Wycinamy po liniach ciągłych nasz szablon otrzymując coś takiego:

Z tego jednego szablonu wytniemy później 2 koła z materiału.

7. Rysujemy na kartonie pasek o długości naszego obwodu głowy plus ok. 1cm na szycie.  58cm + 1cm = 59cm.  Szerokość paska 10 – 12cm w zależności jak szeroki otok chcemy otrzymać. Przykładowo 10cm. Wycinamy więc szablon paska 59x10cm.

cdn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Projekt Ameryka XVIII w. - Pete Gordon

 Mieszkańcy brytyjskich kolonii od ich zarania, jak i w interesującym nas XVIII wieku nie mieli łatwego życia. Poszerzanie terytorium kolo...