10 czerwca 2014

Co to jest French Indian War


     French Indian War, anglo-amerykańskie określenie ostatniego rozstrzygającego konfliktu o dominację w Ameryce Północnej z lat 1754-1763, francuskie określenie na ten konflikt to Guerre de la Conquete, czyli Wojna Podboju. W polskich opracowaniach nazwa tego konfliktu tłumaczona jest  jako Wojna z Francuzami i Indianami, jednakże wydaje się, że prawidłowym byłoby określenie wszystkich stron konfliktu i używanie nazwy Wojna Brytyjczyków z Francuzami i Indianami. Tym bardziej, że w konflikcie brały udział trzy strony, choć Indianie z Francuzami mieli wspólny interes, wygnać Brytyjczyków ze swoich ziem. 
     W efekcie wojny o sukcesję austryjacką (1740 – 1748), prowadzonej na kontynencie europejskim (w koloniach amerykańskich toczyła się wtedy Wojna Króla Jerzego 1744-1748), skutkującej ostatecznie podpisaniem Traktatu w Akwizgranie, Wielka Brytania oraz Francja nadal  kontynuowały konflikt o granice swych ziem kolonialnych w Ameryce Północnej,  czego przykładem jest Wojna Ojca Le Loutre z lat 1749 -1755 prowadzona w Akadii i Nowej Szkocji.  
     Główna scena French Indian War leżała w dolinie rzeki Ohio (Francuzi nazywali ją Belle-Riviere). Były to szerokie na 500 - 700 km lesiste ziemie, tereny łowieckie Indian i nielicznych traperów. Do tych "ziem niczyich" rościli sobie prawo zarówno Anglicy jak i Francuzi. Jednak prawdziwym właścicielem tej ziemi była Liga Sześciu Narodów (popularnie nazywani Irokezami). 
     W układzie sił, niekorzystnie dla Nowej Francji wypadał bilans zamieszkującej jej ziemie ludności. W roku 1754 dzisiejszą Kanadę zamieszkiwało 55 tys. francuskich osadników oraz ok. 25 tys. w Akadii i Luizjanie, podczas gdy kolonie angielskie liczyły  ok. 1-1,5 miliona  białych mieszkańców i ok. 300 tys. czarnoskórych niewolników.
     Wybuchające na północy granic trzynastu kolonii brytyjskich zbrojne potyczki w roku 1754, zmobilizowały zarówno Francję jak i Wielką Brytanię do poszukiwań sojuszników na kontynencie europejskim. W Europie dość szybko doszło do utworzenia się dwóch przeciwnych sobie obozów politycznych. Stronnikami interesów Francji pozostały: Austria oraz Rosja zaś sprzymierzeńcem Wielkiej Brytanii okazały się Prusy. W takim układzie sił wybuch wojny był tylko kwestią czasu. W  roku 1756 ilość lokalnych zbrojnych potyczek na kolonialnym pograniczu dramatycznie wzrosła, co w konsekwencji przyniosło wybuch regularnej wojny w Ameryce Północnej, której skutki szybko przeniosły się do Europy i 17 maja 1756 r. formalnie ogłoszono wybuch wojny. Mimo, że wojna na kontynencie amerykańskim postrzegana jest tylko jako część dużej, światowej kampanii wojennej znanej w historii jako Wojna Siedmioletnia, to właśnie Wojna Brytyjczyków z Francuzami i Indianami stała się zapalnikiem działań zbrojnych w Europie. 
     Zmagania wojenne, w okresie Wojny Brytyjczyków z Francuzami i Indianami,  prowadzono w lasach, na otwartych równinach i fortach amerykańskiego pogranicza. W początkowym okresie wojny armia francuska, wspomagana oddziałami sprzymierzonych Indian oraz siłami kolonistów, odnosiła znaczące sukcesy, wykorzystując w praktyce wiedzę o technikach walki w lesie. Z upływem czasu los jednak przestawał jej sprzyjać, zaś armia brytyjska, doświadczając początkowo licznych porażek, zaczęła korzystać ze wsparcia swoich kolonistów oraz sprzymierzonych plemion indiańskich. W rezultacie zreformowano sposoby szkolenia armii brytyjskiej w Ameryce, co w konsekwencji pozwoliło skutecznie odpierać siły francuskie zarówno podczas potyczek w lasach jak i podczas dużych bitew np. o Louisbourg czy Quebec. Z biegiem czasu Wielka Brytania zaczęła jawić się jako nowa dominująca siła na wschodnich wybrzeżach Ameryki Północnej. 
     Wybuch wojny na kontynencie amerykańskim, wraz z eskalacją przemocy w Europie, bynajmniej nie zwiastował szybkiego zażegnania konfliktu w regionie pogranicza kolonii brytyjskich i francuskich. Na rozstrzygnięcie dyplomatyczne należało jednak czekać do 1763 r., kiedy to Pokój Paryski zdecydował, że wszystkie kolonie francuskie w Ameryce Północnej, oprócz Luizjany, mają przypaść Wielkiej Brytanii. Zakończyło to francuską dominacje i rozpoczęło krótkotrwałą erę brytyjskiej hegemonii w Ameryce Północnej, czemu kres położyć miała wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych. 

Żródło :

- wikipedia 
- Daniel Marston - The French  Indian War 1754-1760

4 komentarze:

  1. Na jakiej podstawie kolega twierdzi że tereny nad Ohio należały do Irokezów---Szawaniezi, Lenapowie część Huronów oraz Mingo, którzy tam mieszkali mieli z pewnością odmienne zdanie czemu nie raz dali wyraz w taki czy inny sposób

    OdpowiedzUsuń
  2. Lenapowie osiedli w dolinie Ohio w latach 30-tych 18 wieku po tym jak Liga od której byli zależni odstąpiła ich tereny w Pennsylwanii tej kolonii i zawarli pokój w czasie trwania konfliktu po tym jak ta kolonia "pozwoliła" na ich powrót, Mingo natomiast są to członkowie narodów Ligi którzy osiedlili się na terenach doliny, wpływy Ligi obejmowały tę dolinę gdyż podbiła narody żyjące tam wcześniej i z tego powodu Anglia rościła sobie prawa do tego terytorium....

    Empires Collide - The French and Indian War 1754-63
    wprowadzenie William M Fowler, Jr. REDAKTOR RUTH SHEPPARD

    lub inna pozycja historyczna o wojnie Anglików z Francuzami i Indianami

    OdpowiedzUsuń
  3. Lenapowie osiedli w dolinie Ohio w latach 30-tych 18 wieku po tym jak Liga od której byli zależni odstąpiła ich tereny w Pennsylwanii tej kolonii i zawarli pokój w czasie trwania konfliktu po tym jak ta kolonia "pozwoliła" na ich powrót, Mingo natomiast są to członkowie narodów Ligi którzy osiedlili się na terenach doliny, wpływy Ligi obejmowały tę dolinę gdyż podbiła narody żyjące tam wcześniej i z tego powodu Anglia rościła sobie prawa do tego terytorium....

    Empires Collide - The French and Indian War 1754-63
    wprowadzenie William M Fowler, Jr. REDAKTOR RUTH SHEPPARD

    lub inna pozycja historyczna o wojnie Anglików z Francuzami i Indianami


    Lakota

    OdpowiedzUsuń

Projekt Ameryka XVIII w. - Pete Gordon

 Mieszkańcy brytyjskich kolonii od ich zarania, jak i w interesującym nas XVIII wieku nie mieli łatwego życia. Poszerzanie terytorium kolo...